9 راهکار برای دستیابی به یک فضای اداری مناسب

7 ماه پیش پیمان پاکدل
9 راهکار برای دستیابی به یک فضای اداری مناسب

فضای اداری مناسب

فضای اداری مناسب یکی از مهم‌ترین عواملی است که بر روی کارایی و رضایت کارکنان تأثیر می‌گذارد. با توجه به اینکه آن‌ها بخش قابل توجهی از زمان خود را در محیط کار صرف می‌کنند، توجه به فضای اداری مناسب هر کارمند، نقش مهمی در سلامت، رفاه و همچنین افزایش بهره‌وری و تولیدی کارکنان دارد. در این مقاله، به بررسی اینکه فضای اداری مناسب هر کارمند چقدر است و همچنین ابعاد و استانداردهای فضای اداری می‌پردازیم و سپس نه راهکار برای دستیابی به یک فضای اداری مناسب  ارائه می‌دهیم.

فضای اداری مناسب برای هر کارمند چقدر است؟

فضای اداری مناسب هر کارمند، به طور متوسط، ۴ تا ۶ مترمربع برای هر فرد است. البته در برخی موارد، این مساحت می‌تواند بیشتر یا کمتر باشد. گفتنی است که مساحت فضای اداری مناسب هر کارمند، علاوه بر مساحت میز کار، شامل فضای کافی برای حرکت و انجام وظایف روزمره کارمند نیز می‌شود. لازم است در خرید میز اداری، به اندازه، ارتفاع، جنس و کیفیت محصول توجه کنید تا بهترین گزینه را با توجه به نیازهای خود انتخاب کنید. توجه به استانداردها در انتخاب فضای اداری مناسب هر کارمند، علاوه بر ایجاد شرایط بهتر برای کارکنان، می‌تواند به بهبود بهره‌وری و عملکرد سازمان نیز کمک کند. بنابراین، در طراحی فضای اداری، بهتر است پس از تعیین نیازمندی‌های کارکنان و تعداد آن‌ها، مساحت کلی موردنیاز محاسبه شده و از آن برای تخصیص مساحت به هر کارمند استفاده شود. همچنین، در تعیین فضای اداری مناسب هر کارمند، باید توجه داشت که در صورت امکان، فضای اضافی برای رفاه و راحتی آنان نیز در نظر گرفته شود.

فضای اداری مناسب

9 راهکار برای دستیابی به یک فضای اداری مناسب

البته، با توجه به اینکه هر سازمان و شرکتی نیازهای خاص خود را دارد، اما در ادامه، نه راهکار برای دستیابی به یک فضای اداری مناسب را معرفی می‌کنیم.

 • یکی از نه راهکار برای دستیابی به یک فضای اداری مناسب این است که، نیازمندی‌های کارکنان در زمینه فضای کاری شناسایی و در نظر گرفته شود. بهتر است با بررسی نظرات کارکنان و تعیین نیازهای آن‌ها، طراحی فضای کاری صورت گیرد.
 • در مرحله‌ی بعدی برای دستیابی به فضای اداری مناسب، باید ابتدا مساحت کلی مورد نیاز برای سازمان محاسبه شود. این کار با اندازه‌گیری فضا و تعیین ابعاد و عرض و طول اتاق‌ها و فضاهای کاری انجام می‌شود.
 • همچنین برای دستیابی به فضای اداری مناسب، باید استانداردهای فضایی در طراحی فضای کاری رعایت شود. به عنوان مثال، در طراحی فضای اداری مناسب هر کارمند، باید به استفاده از روشنایی مناسب، تهویه هوا، صدا، نور، دما و همچنین ایمنی و بهداشت توجه شود.
 • یکی دیگر از نه راهکار برای دستیابی به یک فضای اداری مناسب، به‌جای استفاده از فضاهای بسته، استفاده از فضاهای باز و نورافشانی طبیعی است که می‌تواند بهبود قابل توجهی در کیفیت محیط کاری و راحتی کارکنان داشته باشد.
 •  استفاده از دیوارهای شیشه‌ای نیز برای جداسازی فضاهای کاری، امکان ایجاد فضای باز، تهویه هوا و همچنین افزایش نورافشانی را فراهم می‌کند.
 • همچنین یکی دیگر از نه راهکار برای دستیابی به یک فضای اداری مناسب، انتخاب مبلمان مناسب و شیک است که علاوه بر بهبود زیبایی و شکل‌دهی فضا، موجب فراهم شدن شرایطی راحت برای کارکنان می‌شود. مبلمان اداری با در نظر گرفتن استانداردهای ارگونومیک، می‌تواند به بهبود سلامت و رفاه کارکنان کمک کند و به آنان انگیزه و اعتماد به نفس بیشتری بدهد. قیمت مبل اداری به جنس، کیفیت و طراحی آن بستگی دارد.
 • استفاده از کابینت‌های کوچک برای نگهداری تجهیزات و فایل‌های موردنیاز کارکنان، به همراه رعایت ابعاد و استانداردهای فضای اداری، می‌تواند به بهبود فضای کاری کمک کند.
 • همچنین استفاده از رنگ‌های مناسب در فضای کاری یکی دیگر از نه راهکار برای دستیابی به یک فضای اداری مناسب است که به روحیه و انگیزه کارکنان کمک کرده و باعث افزایش زیبایی و شکل‌دهی فضا می‌گردد. برای مثال، استفاده از رنگ‌های روشن و طبیعی می‌تواند به ایجاد فضای پویا و شاداب کمک کند.
 • در نهایت یکی از بهترین نه راهکار برای دستیابی به یک فضای اداری مناسب، بهره‌گیری از فناوری‌های روز، مانند سیستم‌های تهویه هوا، سیستم‌های نورپردازی هوشمند، سیستم‌های صوتی و تصویری و ...است که باعث افزایش بازدهی می‌شود. برای مثال، استفاده از سیستم‌های تهویه هوا باعث بهبود کیفیت هوای فضای کاری و افزایش راحتی کارکنان می‌شود.

ابعاد و استاندارد های فضای اداری

ابعاد و استانداردهای فضای اداری

ابعاد و استانداردهای فضای اداری برای ایجاد فضایی مناسب و کارآمد برای کارمندان بسیار مهم هستند. این استانداردها شامل مواردی مانند اندازه و ارتفاع اتاق‌ها، نورپردازی، تهویه هوا، صدا، دما، ایمنی و بهداشت می‌شوند. در ادامه به توضیح این موارد می‌پردازیم.

 • بر اساس ابعاد و استانداردهای فضای اداری، توجه به میزان ارتفاع حائز اهمیت است. ارتفاع اتاق‌ها باید حداقل ۲.۴ متر باشد و در صورت استفاده از کف پوش‌ها با ضخامت بالاتر، ارتفاع اتاق‌ها باید بیشتر باشد.
 • هم‌چنین بر طبق ابعاد و استانداردهای فضای اداری، اندازه اتاق باید حداقل 9 متر مربع باشد و حداقل برای هر کارمند حداقل ۴ تا ۶ متر مربع فضا در نظر گرفته شود. اما، باید توجه داشت که این مقدار بر اساس نوع کار و تجهیزات موردنیاز ممکن است تغییر کند. خرید کشو اداری می‌تواند به شما در سازماندهی و مرتب‌سازی اسناد و مدارک کمک کند و فضای بیشتری برای کارکنان فراهم کند.
 • نورپردازی فضای کاری، در رعایت ابعاد و استانداردهای فضای اداری مولفه مهمی است. در کنار رعایت فضای اداری مناسب هر کارمند، لازم است از روشنایی مناسب، تعداد کافی پنجره‌ها و نورافشانی مناسب در فضای کاری بهره گرفت. در ضمن نباید از نورهای خیلی تند و بیش از حد روشن استفاده کنیم.
 •  تهویه هوا از مهم‌ترین عناصر، طبق ابعاد و استانداردهای فضای اداری است. از آن‌جایی که سیستم تهویه، کیفیت هوای فضا را بهبود داده و به حفظ سلامت کارمندان کمک می‌کند، حائز اهمیت است. از این رو باید از سیستم‌های تهویه هوا با کیفیت استفاده کرد و از تعویض هوای فضای کاری در بازه‌های مناسب اطمینان حاصل کرد.
 • رعایت ابعاد و استاندارهای فضای اداری ایجاب می‌کند که در فضای کاری از تجهیزات صوتی با کیفیت  استفاده کرد تا به کاهش صداهای مزاحم در فضای کاری کمک ‌کند.
 • دمای مناسب برای فضای کاری در بازه ۲۰ تا ۲۴ درجه سانتی‌گراد است. به‌کار گیری سیستم‌های تهویه هوا با کیفیت به حفظ دمای مناسب در فضای کاری کمک می‌کند.
 • همچنین طبق ابعاد و استاندارهای فضای اداری در طراحی فضای کاری لازم است به ایمنی کارکنان توجه کرد. استفاده از مصالح با کیفیت و ایمن از بروز خطرات مختلف، مانند خطر آتش سوزی، تعقیب و تحریک و ... در فضای کاری جلوگیری می‌کند. همچنین، باید مسیرهای اضطراری و خروجی‌ها را به طور کامل تعیین کرد و به کارکنان آموزش داد تا در صورت بروز حوادث، به سرعت و به صورت ایمنی از فضای کار خارج شوند.
 • بهداشت کارکنان نیز از عنصرهای مهم بر اساس ابعاد و استانداردهای فضای اداری است. لازم است از وجود تجهیزات بهداشتی، مانند دستگاه‌های ضدعفونی کننده، دستمال کاغذی و صابون در محل کار اطمینان حاصل کرد. همچنین به تمیزی و بهداشت فضای کاری و تجهیزات استفاده شده، مانند میز و صندلی‌ها، توجه کافی داشت.
 • در نهایت اینکه طبق ابعاد و استانداردهای فضای اداری، حداقل فضای مورد نیاز برای ملاقات در این فضا، به ازای هر نفر حداقل ۱.۵ متر مربع  و برای فضای بسته همین مقدار حداقل ۲ متر مربع است. با این حال، در صورتی که برای ملاقات در فضای بسته تجهیزات و مبلمان مورد نیاز نیز وجود داشته باشد، برای هر شخص باید تا ۳ متر مربع فضا در نظر گرفته شود.

نکات مهم در طراحی فضای اداری مناسب

 • یکی از نکات مهم در طراحی فضای اداری توجه به نقش رنگ‌ها است.  زیرا رنگ‌ها اثر مستقیمی بر روی حالت روحی کارکنان دارند. برای مثال، رنگ سبز آرامش و رضایت را در افراد ایجاد می‌کند، رنگ قرمز تحریک‌کننده است و رنگ آبی احساس اعتماد به نفس را در افراد تقویت می‌کند. در نتیجه، استفاده از رنگ‌های مناسب در فضای اداری می‌تواند به بهبود شرایط کاری کارکنان کمک کند.
 • در فراهم ساختن فضای اداری مناسب هر کارمند، علاوه بر امکانات اساسی مانند دسترسی به اینترنت، نورپردازی مناسب، صندلی‌های راحت و...، باید تلاش کرد که احساس شادی و خلاقیت را نیز به وجود آورد. برای مثال، می‌توان با استفاده از تزئینات مناسب و ایجاد فضایی دوستانه و خلاق، کارکنان را ترغیب به تفکر خلاق و ایده‌پردازی کرد.
 • بهتر است در کنار رعایت میزان فضای ادارای مناسب هر کارمند، از فناوری‌های جدید مانند سیستم‌های هوشمند، گوشی‌های هوشمند، صفحات نمایش بزرگ و...استفاده کرد. زیرا این کار در بهبود کنترل دمای فضا، کاهش هزینه‌های انرژی و افزایش راحتی کارکنان تاثیر دارد.
 • در بحث ابعاد و استاندارهای فضای اداری در نظر گرفتن، ارتباطات بین کارکنان در محیط اداری بسیار مهم است. یک فضای خوب باید امکان ارتباط و همکاری بین کارکنان را فراهم کند. به عنوان مثال، می‌توان با ایجاد فضایی برای برگزاری جلسات کوچک، کارکنان را ترغیب به برگزاری جلسات هماهنگی کرد و همکاری بیشتری بین آن‌ها به وجود آورد.

اگر به دنبال بهبود شرایط کاری و ایجاد فضای اداری مناسب و راحت هستید، خواندن این مقاله را به شما توصیه می‌کنیم. زیرا در اینجا با فضای اداری مناسب هر کارمند و همچنین با ابعاد و استانداردهای فضای اداری آشنا می‌شوید. در ضمن، نه راهکار برای دستیابی به یک فضای اداری مناسب را معرفی کردیم که استفاده از آن‌ها به بهره‌وری بیشتر، افزایش تولید و بهبود عملکرد شرکت کمک می‌کند.  

آخرین مقالات

راهنمای خرید میز کارمندی خوب

7 ماه پیش

واحد نمونه استاندارد در سال 1402

8 ماه پیش

بهترین رنگ مبلمان اداری کدام است

11 ماه پیش
All rights reserved for javan office furniture ©